תפריט

מי מפחד מרופא שיניים?!

התשובה היא: הרבה אנשים בכל גיל.

 

פחד מרופא שיניים יכול לעלות במחירים גבוהים. הנה דברים שאומרים אנשים שמפחדים ו/או שילדיהם מפחדים:

"אני דוחה ודוחה את הטיפול במרפאת השיניים, ואני יודע שסתימות השורש והעקירות בדרך…"

"אני יושבת בכסא של רופא השיניים אחוזת פחד. הלב דופק, ובא לי לברוח"

"הילד שלי לא מסכים לבוא לרופא שיניים. אני כבר לא יודעת מה לעשות"

 

החדשות הטובות: אפשר ללמוד להתמודד עם הפחד!

לרוב האנשים ביקור אצל רופא השיניים אינו חוויה מרנינה, אבל אין שום צורך שהביקור יגרום לסבל.

טיפול פסיכולוגי יכול לעזור לפתח תחושת ביטחון ויכולת להתמודד. בטיפול בפחד מרופא שיניים אני משלבת מגוון גישות וכלים, כדי להתאים לכל אדם, את העזרה המתאימה עבורו. גישות וכלים מרכזיים: הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית  עוזרת לשנות מחשבות והתנהגויות, וכך לעבור מ"מעגל קסם שלילי" של פחד ליצירת מעגל קסם חיובי של ביטחון. היפנוזה והיפנוזה עצמית  מסייעות גם הן למטרה זו. כך גם מדיטציה.

איך טיפול פסיכולוגי בפחד מרופא שיניים עובד?

כל טיפול מתחיל בהיכרות. מטרת ההיכרות: לבדוק "כימיה", להעריך אם הטיפול יכול לעזור, מה אורך הטיפול הנחוץ, ובאילו גישות וכלים להשתמש. טיפול בפחד ממוקד, כמו הפחד מרופא שיניים, הוא בדרך כלל קצר יחסית: כשש עד שתים עשרה פגישות. טיפול בילדים מתחיל בפגישה עם ההורים, ומלווה במעורבותם לאורך הטיפול כולו.
לעיתים כחלק מתהליך ההיכרות מתברר שהפחד מרופא השיניים אינו הקושי היחיד. לעיתים ניתן להתייחס לפחד כמוקד עבודה נוכחי ולהשאיר את שאר הדברים להמשך עבודה במידת הרצון והצורך. קורה גם שדרושה עבודה מעמיקה יותר וארוכת טווח, על מנת שניתן יהיה לסייע גם בנושא הפחד מרופא השיניים.

 

עבודה משותפת עם רופא/ת השיניים

טיפול בפחד מרופא שיניים יעיל ביותר כאשר הוא נעשה בשיתוף פעולה עם רופא השיניים, וכאשר הטיפול נערך במרפאת השיניים. ניתן לערוך תיאום עם רופא/ת השיניים למטרה זו. כחלק מעבודתי, אני עובדת בשיתוף פעולה עם ד"ר עמוס רוט וצוות המרפאה שלו, אשר שמים דגש על טיפול דנטלי באופן מפחית חרדה. הפגישה הראשונה נערכת בקליניקה שלי. לאחר מכן, יחד עם המטופל/ת אנו מציבים מטרה להעביר את הטיפול הפסיכולוגי לחדר במרפאת השיניים. יש אנשים עבורם יהיה הדבר קל, ויש אנשים שיצטרכו מספר פגישות כדי להגיע לשלב זה. המעבר למרפאת השיניים הוא חלק מהטיפול, ומהווה צעד בדרך "להתיידדות" עם רופא השיניים. במידת הצורך עובדים בשיתוף פעולה עם צוות המרפאה, במיוחד כאשר מדובר בילדים.

אז, לסיכום, פחד מרופא השיניים הוא נפוץ, ובהחלט ניתן ורצוי ללמוד להתמודד איתו.

Quick Website - בניית אתר תדמית
FRESH - עיצוב גרפי