תפריט

מקורות לעזרה עצמית

האתר והפינה  הזו ייבנו במהלך השנה הבאה אלינו לטובה. אוסיף בכל פעם המלצות לספרים, אתרים ומקורות עזרה נוספים. השימוש בספרים ואתרים אלה מהווה דרך לטיפול בעצמך,  ויכול כמובן להשתלב בטיפול פסיכולוגי. אני משמתמשת עם רבים ממטופליי במקורות העזרה להם אתייחס כאן. קח/י  רק מה שמתאים לך. למען נוחות השימוש כל תחום מופיע ככותרת גדולה וממורכזת ובתוכו המלצות שונות.

 

לטפל בעצמך היטב

המשותף להמלצות: בעיניי אלו ספרים ואתר שימושיים וקלים ליישום, שעוזרים לטפל בעצמנו ולחיות טוב!

"אני בסדר, אתה בסדר"/ד"ר תומס א. הריס

ספר זה מלווה אותי שנים ארוכות הן באופן אישי והן באופן מקצועי. הוא מדבר על כך שרובנו בונים לעצמנו מוקדם מאד בחיים הנחה בסיסית שאנחנו לא בסדר. הספר מציע למחוק את הלא מתוך: אני לא בסדר, ואתה לא בסדר. כך אפשר לעבור לחיות עם עצמנו ועם אחרים על בסיס האמונה וההנחה ש"אני בסדר" וגם "אתה בסדר". הספר מציע מודל שימושי, אך לא פשטני, לשיפור הקשר שלנו עם עצמנו ועם העולם!

"לאהוב את מה שיש" /ביירון קייטי עם סטיבן מיטשל

ספר זה מאפשר לבדוק מחשבות ואמונות שמלוות אותנו במהלך חיינו, והרבה פעמים עושות לנו צרות. אנחנו פועלים מתוך "אקסיומות" שנבנו לאורך חיינו, והרבה פעמים מוקדם בחיינו. אקסיומות אלו הן לעיתים מודעות ולעיתים לא, אך החשוב הוא שחלקן נוצרו בעבר כדי לשרת אותנו, אך כעת אינן מותאמות למציאות חיינו. אנו משלמים מחירים על התנהלות לפי הנחות בסיס שכבר אינן רלוונטיות. אפשר להשתמש בספר "לאהוב את מה שיש" כדי להכיר את הנחות הבסיס שלנו, וגם מחשבות ואמונות שמעסיקות ומטרידות אותנו בתקופות מסויימות. אנחנו יכולים לאתגר את עצמנו, ולבדוק – מה מתאים, מה להשאיר ומה אפשר לשים במקום של כבוד ב"מוזיאון היסטורי" , לשנות ולעדכן.

www.tarabrach.com

זהו אתר של פסיכולוגית קלינית שעוסקת בבודהיזם. באתר יש הרצאות ומדיטציות שיכולות מאד לסייע לטיפול עצמי מיטיב בעצמנו ובאחרים.

האתר באגלית. אני מקווה לתרגם חלקים מתוכו בהמשך השנה, ברשותה של טארה כמובן. אפשר לקרוא עוד בבלוג שלי בדה מרקר קפה

השד, הנזירה והילד הקסום/אורה גבריאלי

זהו ספר מקסים בעיניי, ושימושי מאד. הספר מדבר על עבודה טיפולית שלנו עם עצמנו דרך עבודה עם דמויות פנימיות בתוכנו. בעיניי, היתרון הגדול של הספר הוא שהוא מציע דרך להתייחס לחלקים שונים בעצמנו בכבוד, באהבה, בנדיבות, וגם תוך הצבת גבולות בונה.

קופנציוס מהלב/יו דאן

בספר זה, המציג את תורתו של קופנציוס, ניתן למצוא עצות שימושיות לחיים.

 

להתמודד עם הכאב והקושי שבחיים

בחיים יש כאבים בלתי נמנעים. גדולים וקטנים, קורים לחלקנו או לכולנו, בסופו של דבר הכאבים והקשיים הם חלק מהחיים. לכן חשוב ללמוד איך לחיות איתם, ולהפיק מהם את הטוב עד כמה שאנו יכולים. בהתמודדות עם כאב וקושי רלוונטי כל אמצעי שיש לנו לעזור לעצמנו. לכן רלוונטיים גם הספרים והאתר מהסעיף הקודם: לטפל בעצמך היטב.

ניתן למצוא התייחסות לנושא זה בהמלצת השבוע 23.10.11

 

ימי שלישי עם מורי/מיץ' אלבום

הספר הזה הוא אחד הספרים הנפלאים  ונותני ההשראה ביותר שקראתי. זהו סיפור שמבוסס על סיפור אמיתי, ובמרכזו סיפורם של שני אנשים והקשר ביניהם. קשר שמתחדש ומעמיק בצלה של מחלה שמובילה למוות של איש זקן מיוחד ששמו מורי. הספר מלמד על אהבה, על סדר עדיפויות בחיים, ועל איך אפשר להשתמש בכאב, במחלה, ואף במוות כדי להביא טוב, להפיץ אור ולבנות משמעות בחיים. זהו ספר על אנשים אמיצים שהם גם אנשים 'רגילים', ושאפשר ללמוד מהם. הנה קטע מהספר שמדבר על אחד הקשיים הבלתי נמנעים לחלוטין של החיים, ההזדקנות והמוות. הקטע מדבר על הפקת ברכה גם מהכאב הזה: "אני מקדם בברכה את הזקנה… ככל שאתה מתבגר, אתה לומד עוד. ההזדקנות איננה רק התנוונות… היא צמיחה. היא לא רק השלילה בכך שאתה עומד למות, היא גם החיוב בכך שאתה מבין שאתה עומד למות, ובכך שאתה חי חיים טובים יותר בגלל זה".

 

טראומה והחלמה/ג'ודית לואיס הרמן

זהו ספר שמתייחס לשברים קיצוניים בחיים, לטראומה. היפה בספר זה בעיניי הוא שהוא כתוב בחמלה וכבוד עצומים לאנשים שנפגעו במהלך חייהם באירועים טראומתיים. בגלל החמלה, הכבוד, והידע המקצועי ניתן להיתרם מספר זה. ומילה של אזהרה: זה לא ספר קל. אם בוחרים לקרוא בו כדאי לעשות זאת עם הרבה רגישות וחמלה לעצמכם – בקצב הקריאה, ובבדיקה האם מתאים לקרוא, ומה מתאים.

 

ספרי ילדים  ונוער  – לא לילדים בלבד

ניתן לקרוא ספרים אלה בעצמנו, וגם יחד עם ילדינו

 

כל מה שהיה אולי וכל מה שקרה כמעט לקרשינדו ולי/דבורה עומר

זהו ספר על ילדה, שאביה חוזר לצבא ומשאיר אצלה גמד שיעזור לה להתמודד עם הקשיים בחייה. מתוך ההתמודדות עם קשיי חייה הילדה, חנה'לה, טסה עם הגמד החבר שלה, קרשינדו, ל'כוכב החלומות'. בדרך הם נקלעים ל'כוכב השחור', נחלצים ומגיעים לכוכב החלומות, ולבסוף חוזרים הביתה. הכנסתי ספר זה כאן, כיוון שהדיאלוג המתמיד בתוכנו בין 'כוכב החלומות' ל'כוכב השחור' והיכולת למצוא בתוך דיאלוג זה את קרקע המציאות, הוא חלק חשוב בתהמודדות. וגם כיוון שחבר קטן בתוכנו וגם חברים מחוצה לנו הם גם כן חשובים לבניה עצמית :).

 

סוד הגן הנעלם/פרנסס הודג'סון ברנט 

בספר זה אנו פוגשים ילדה, וילד ואיש שחוו אובדן וקושי רב. אנו פוגשים גם ילד ובחורה צעירה שזכו לקרקע פוריה של אהבה של משפחה, ושל סביבה בריאה לגדול בה. אנו פוגשים אנשים טובים. וגם אם, שמאחלת טוב לבנה ולאחייניתה אפילו מעבר למוות. יותר מכל זהו סיפור על איך מתוך אובדן, מחלה ומוות צומחים בריאות, אהבה, וחיים מחודשים.

 

יש ילדים זיגזג/דויד גרוסמן

גם בספר זה אפשר ללמוד ולהינות מהאופן בו מתוך קושי, כאב ואבדן וגם מתוך אהבה, יצירתיות ותעוזה צומחות אפשרויות חדשות. אפשרויות לקשר, לאהבה, לבגרות, ולהתחדשות. נער מתבגר ששואל את השאלה 'מי אני' מנהל מסע בלשי בו הוא שוזר את פיסות הפאזל של חייו וחיי משפחתו, ועוזר גם למבוגרים סביבו למצוא תשובות פוריות לשאלה מי הם, מה חשוב בחייהם, ומה הקשרים ביניהם.

 

להתמודד עם פחד וחרדה

חרדה ופחד הם חשובים ונחוצים, אך כאשר הם יוצאים משליטה הם גורמים לסבל רב. ניתן ללמוד לשלוט בהם,כך שישמשו אותנו טוב יותר ועם פחות מחירים.

*הנה שני ספרים שימושיים מאד בנושא:

פחד ואורחים לא קרואים אחרים/ד"ר הארייט לרנר

בספר זה תוכל/י למצוא מידע על פחד וחרדה ודרכי התמודדות עמם בשפה מובנת ושימושית. הנה, למשל, רעיון מתוך הספר:  כשד"ר לרנר לוקחת את החתול שלה לוטרינר הוא לא סובל לפני – הוא לא עסוק בכמה נורא יהיה הביקור ואילו קטסטרופות יכולות להיות. הוא סובל בזמן הביקור. אך הוא לא סובל אחרי – הוא לא עסוק בכמה נורא היה הביקור ומתי יהיה הביקור הבא וכמה נורא  יהיה הביקור הבא… יכול להיות שהיית רוצה להיות חתול, אך כיוון שאתה קורא/ת ספר זה – העובדה נתונה שאינך חתול. אם כך לא תוכל להיות חתול גם אם תרצה, אך תוכל להשתמש בכליך כאדם ללמוד כלים ודרכים להתמודד עם הפחד והחרדה. כלי שימושי המודגם בדוגמת החתול הוא האפשרות להתמקד ברגע הזה, וכך להפחית את העיסוק בתסריטים עתידיים מפחידים.

פחדרון בארון/מרסר מאייר

ספר ילדים זה מציע דרך התמודדות עם הפחד והחרדה שרלוונטית מאד גם למבוגרים: לפגוש את החרדה, להתיידד איתה, וכך להרגיע את החרדה ואת עצמנו.

*הנה סיפור דומה על מוישה'לה והמפלצת שמתאים להתמודדות עם פחד ומפלצות אחרות. שמעתי סיפור זה מד"ר פזית סלע. תודה, פזית:

מוישה'לה והמפלצת

לילה אחד מוישה'לה קרא לאמא: "אמא, אמא, יש מפלצת!". אמא באה ואמרה: "אין מפלצת מוישה'לה. תחזור לישון". מוישה'לה חזר לישון. למחרת חזר אותו סיפור, אבל מוישה'לה פחד יותר ולקח לו זמן לחזור לישון. למחרת חזר הסיפור, אבל מוישה'לה ממש לא נרגע והיו צריכים לקרוא לאבא. אחרי עשרה ימים שבהם הפחד הלך וגבר ומוישה'לה ישן פחות ופחות, אבא, אמא, ומוישה'לה היו כבר "מחורפנים" מחוסר שינה. והנה, לילה לאחר מכן, מוישה'לה קרא לאמא:"אמא, אמא, המפלצת פה!" ואמא ראתה פתאום שמחוץ לחלון יש מפלצת. היא אמרה למוישה'לה: "באמת יש מפלצת!" הם קראו לאבא שיראה גם הוא. התחילו כולם יחד להסתכל במפלצת. אמרו: אולי היא רעבה. הביאו לה משהו לאכול. וכולם הלכו לישון. כך, לילה אחר לילה, נתנו למפלצת משהו לאכול, ובאורח פלא המפלצת הלכה וקטנה. עד שהגיעה לגודל כזה, שמוישה'לה אמר: "עכשיו היא כבר יכולה לישון בחדר שלי בארון". הם הכינו לה מקום לשינה בארון, וכולם ישנו בלילות והיו מרוצים.
הסיפור הזה רלוונטי גם לטיפול של מבוגרים בעצמם, גם לטיפול של ילדים בעצמם, וגם לטיפול של הורים בילדים. הרבה פעמים כשפוגשים את הדבר המאיים ומכירים בו מתברר שהוא אינו מפחיד כל-כך ואפשר לחיות איתו יותר בשלום. הרבה פעמים כשמישהו אומר לנו: "מה שאתה מרגיש הוא טבעי, הוא בסדר", אנחנו נרגעים ויכולים להתמודד. הדבר נכון בין אם הורים אומרים לילדיהם, בני זוג וחברים אחד לשני, ואנחנו לעצמנו.

כמובן, יש המון דרכים שונות ומגוונות להתמודד עם מפלצות :)

*והנה המלצה על אתר בו מופיעות הרפיות של ד"ר מירה אציל וד"ר ברוך אליצור. השימוש בהרפיות יכול לסייע להגברת מיומנות ההרגעה העצמית. ההרפיות מופיעות (לא במקרה) באתר העוסק במניעת מחלות לב, אך יכולות לשמש אנשים רבים בכל מצבי הבריאות:

http://www.2life.co.il/webtv_mediaGrid.php?file=media/fw2_igct38sp.flv&category_id=97

 

זוגיות

אנו נמצאים בקשרים זוגיים מרגע לידתנו ועד סוף חיינו. הקשר הזוגי הראשון הוא עם הדמות ההורית המרכזית, לרוב אמא. אח"כ עם אבא, עם אח, אחות, בני משפחה מורחבת, חברים, מורים, אנשים בעבודה… בין הקשרים הזוגיים האלה קיימת גם הזוגיות עם בן/בת זוג. זוגיות רומנטית מספקת אפשרות ללמידה, צמיחה, הנאה וגם מצריכה עבודה רבה. הזוגיות מתקיימת בתוך רשת קשרים רחבה יותר, וגם נושא זה מצריך התייחסות ועבודה בתוך קשר זוגי. הנה המלצה לספרים שימושיים בנושא:

"לבסוף מוצאים אהבה, מדריך לזוגות"/ד"ר הארוויל הנדריקס

זהו ספר שימושי מאד – גם לפיתוח הבנה לגבי קשרים, וגם לתרגילים מעשיים שיכולים לעזור. הספר מסביר, בין השאר, את בחירתנו בבני זוגנו, את התהליכים הקורים בקשר כולל "המוקשים" הנפוצים בקשר זוגי, ואולי הכי חשוב – דרכים לפתח ולהצמיח את הקשר הזוגי ובתוך כך גם לצמוח ולהתפתח.

"טובים השניים"/ד"ר קלייר רבין

ספר זה מתייחס, בשפה שימושית ומובנת, להתפתחות תהליכים זוגיים ולאפשרויות לשנותם לטובה. הוא מסייע לנו לבחון מיתוסים נפוצים לגבי זוגיות ולהפריכם. הספר מתייחס גם למיקום הזוגיות בתוך מערכת חברתית רחבה יותר, והאתגרים שנושא זה מציב. אחד הדברים המייחדים את הספר בעיניי הוא התייחסות לאיזון בין ניגודים הדרוש בנישואים: איזון בין עבודה על הנישואין, לבין 'משחק' הכולל הנאה משותפת, בין יציבות לבין שינוי, בין מרחק לקרבה ועוד.

"אני בסדר, אתה בסדר"/ד"ר תומס א. האריס

המידע בספר זה שימושי לקשרים, כולל קשר זוגי רומנטי. ניתן לקרוא עליו בתחילת עמוד זה תחת "לטפל בעצמך היטב".

 

*אני ממליצה גם על אתר שניתן לקבל בו מידע לגבי טיפול זוגי עם התייחסות נרחבת לנושא המיניות. אחד הדברים העיקריים המייחדים את הקשר הזוגי הרומנטי הוא הקרבה המינית. לעיתים קרובות מדי נושא זה לא מקבל מספיק מקום, למרות חשיבותו. קבלת מידע והתייחסות לנושא האינטימיות הגופנית והמינית חשובה לזוגיות.

 

התמודדות עם בעיות גופניות

אינטיליגנציה בריאותית/מירה אציל

הספר מתייחס להתמודדות עם מחלה ממגוון היבטים: ההתמודדות האישית עם ההיבטים השונים שלה, המשפחתית, בתוך המערכת הרפואית ושל המערכת הרפואית ועוד. אפשר להיעזר בספר כדי לגבש דרכי התמודדות, ולדעת שאת/ה לא לבד.

תרגילי הרפיה

בעיות גופניות הרבה פעמים יוצרות "תופעות לוואי" של לחץ, אשמה ושאר בלאגנים רגשיים. תרגילי הרפיה יכולים לעזור להרגשה טובה יותר, לרגיעה, וגם להקלה של תופעות גופניות.

הנה המלצה על אתר ובו תרגילי הרפיה. האתר מיועד, אמנם, לחולי לב, אך התרגילים טובים בלי קשר:

http://www.2life.co.il/web_articles_list.php?category_id=

 

מדיטציה, היפנוזה והיפנוזה עצמית

ניתן לרכוש כלים ומיומנויות להתמודדות עם בעיות גופניות וההשלכות הרגשיות שלהן. כלים יעילים הם מדיטציה והיפנוזה עצמית. מדיטציה ניתן ללמוד במסגרות שונות. היפנוזה עצמית ושילוב שלה עם מדיטציה נלמדת במסגרת תהליך טיפולי כולל. 

 

 

Quick Website - בניית אתר תדמית
FRESH - עיצוב גרפי